V minulých měsících jsme pozorovali výrazný poklesl ceny ropy – ze 120 na 50 USD.
Poslední týdny však její cena opět narůstá a dosáhla 60 USD. Má to snad být známka, že trh s ropou oživuje?
Někteří analytici skutečně vnímají současný růst cen ropy jako známku oživení a předpovídají ceny opět v rozmezí od 90USD a výše pro závěr tohoto roku a rok příští. Je to opravdu reálné?
K čemu vlastně došlo
Cena ropy nad 90USD zapříčinila objevení celé řady nových zdrojů ve světě, jež jsou v takové cenové hladině ziskové. Šlo zejména o zdroje v USA, kde v důsledku nové ropné „horečky“ proběhl malý ekonomický boom.
Poptávka po ropě však globálně příliš neroste a nové zdroje nabízejí na trhu více ropy, než jsou odběratelé schopni pojmout.
Tradiční ropní dodavatelé – zejména státy středního východu – začali pociťovat snižování odběrů a zisků z tohoto jejich jediného zdroje příjmů. Proto začali zvyšovat produkci, aby si příjmy a podíl na trhu udrželi.
Obchodníci s ropou to zaznamenali. Její cena začala nejdříve pomalu a pak prudce klesat. Svou roli v tom sehrál i kurz amerického dolaru proti ostatním měnám, neboť dobře fungující a posilující americká ekonomika nabízí větší možnost zhodnocení, než zbytek světa. Investoři proto začali USD nakupovat a jiné měny prodávali.
Cena ropy tedy během několika málo měsíců prudce poklesla.
Jak to ovlivnilo situaci s ropou?
Nízké cenové úrovně doslova “odstřelily” z trhu ty producenty ropy, kteří nebyli se svými těžebními technologiemi tak efektivní. Počínaje Venezuelou, přes Írán ,se to projevilo až ve Spojených Státech. V rámci ropného boomu byla zprovozněna řada těžebních míst, která se ukázala jako neefektivní a mohla být zisková pouze při ceně ropy nad 100USD za barel.
Americké firmy jsou ovšem zvyklé na efektivitu a obratem na propad cen ropy reagovaly. Nastalo rychlé zavírání neefektivních vrtů a s tím spojené propouštění. I přesto, že zůstávají jen ti neefektivnější, zůstává produkce ropy v USA vysoká.
Na druhém konci světa arabští producenti ropy ale nijak svou produkci neomezovali, pouze nabízeli ropu za sníženou cenu. Vedeni snahou o převzetí maximálního množství trhu od drahých dodavatelů ji prodávají doslova každému a jejich těžba je na maximech.
I ostatní světoví producenti těží ropu nadále v maximální možné míře. Její nabídka je tedy stále veliká a ropné zásoby po světě jsou na maximech.
Cena ropy zůstane omezena pod 70 USD.
Vedle událostí kolem ropy samotné, je potřeba mít na zřeteli i globální ekonomickou situaci. Zůstává faktem, že žádný výrazný boom se nikde po světě nyní nekoná. Svět se díky své vysoké dluhové zátěži spíše potýká s útlumem a omezením výdajů. Jeden z největších odběratelů ropy – Čína – brzdí a řada analytiků vážnost její ekonomické situace stále nedoceňuje,
Poptávka po ropě tedy nebude narůstat. Přitom podle posledních informací nabídka stále převyšuje poptávku o nejméně 2 miliony barelů denně.
Výraznějšímu růstu cen bude bránit i existence mnoha pozastavených vrtů, z nichž některé jsou při mírném růstu cen směrem k 70USD schopny opět produkovat ropu již s mírným ziskem. Přičemž těžbu mohou zahájit obratem. Tím se na trhu objeví opět další ropa, pro kterou nebude odběratelů, což zpětně zatlačí na snížení její ceny.
Posledním důvodem, který je třeba brát v úvahu, je fakt, že americký dolar se nachází ve fázi posilování . Nelze nyní očekávat jeho výraznější pokles, což by jinak dalo podnět pro obecný růst cen komodit.
Z uvedených důvodů nemám v úmyslu spekulovat na výrazný růsty cen ropy v příštích měsících.