Pro každého obchodníka je vhodné, aby si jednou za čas prošel svůj obchodní plán. Je totiž velice pravděpodobné, že to co podle grafů platilo poslední dva roky nemusí v následujícím období opět fungovat. Chování trhu je nestabilní a je potřeba aktuálně nastavovat kritéria pro vaše obchody.
Zkušený obchodník ví, že trh se nepřizpůsobí nastaveným grafům, ale že se obchodník musí přizpůsobovat trhu. Obchodník upřednostňující své ego před logikou je často svými výsledky zklamán. Logicky se lze řídit pravidlem tří neúspěšných obchodů a pak se podívat jak svůj systém obchodování nejlépe změnit. Více o pravidle „tří zásahů“.
Pro pravidelné tipy na nastavení kritérií a pro šetření vašeho času je pro vás VIP Klub.
Důležité pojmy pro nakupování akcií
Pro nakupování akcií jsou důležité dva pojmy a to bezpečnost (Safety) a načasování (Timing).
Bezpečnost souvisí s firmou jako takovou a to zejména s její velikostí, stabilitou, historií a ziskovostí. Celkově platí, že větší firmy jsou ty bezpečnější. Ale neznamená to, že největší firma je ta nejbezpečnější. Veliké firmy často ztrácejí svoji flexibilitu a dravost.
Správné načasování nákupu akcií je kritickým bodem vašeho úspěchu. Další informace o načasování a bezpečnosti.
Několik úrovní vzdělávání a schopností obchodníků na burze
- Nevědomá neschopnost
- Vědomá neschopnost
- Vědomá schopnost
- Nevědomá schopnost
Nejdůležitějším bodem obchodníka na burze je mít jasně stanovený systém. Každý obchodník, který chce zlepšovat své schopnosti se musí rozhodnout, které oblasti dá přednost. Je velice pravděpodobné, že pokud bude chtít být nejlepší ve všem naráz, tak nezlepší ani jednu ze svých schopností obchodování. Není však pravidlem, že všichni dobří obchodníci jsou ve čtvrté fázi. Získejte o úrovních více informací.
Jaká je teorie efektivních trhů?
Významným proudem v ekonomii je teorie efektivních trhů. Co tvrdí teorie a mnohem více se dočtete v mém článku.
Tři základní formy efektivity:
- Slabá forma efektivnosti
- Středně silná forma efektivnosti
- Silná forma efektivnosti
Anomálie na efektivních trzích:
- Akvizice a fúze
- Kótování na burzách
- Efekt malých společností
- Efekt nízkého P/E
- Pondělní efekt
- Lednový efekt
Teorie efektivních trhů předpokládá, že kurz je vždy objektivní. Pravidelně však dochází k opakujícím se anomáliím, které lze víceméně spolehlivě vysvětlit.
K lepší orientaci na burzovním trhu a při obchodování s akciemi vám doporučuji investorský slovník a investorův překladový slovníček.