Autorem oblíbeného indikátoru RSI je známý W.Wilder, který zavedl více oblíbených indikátorů do obchodní praxe, jako jsou Directional – Movement – Koncept, True – Range nebo Volatility – Index a také Parabolic – Stop and Reverse. RSI je obsažen ve všech softwarových produktech určených pro technickou analýzu a každý i ten nejjednodušší charting tool na Internetu jej poskytuje.
Principy RSI
Princip RSI spočívá v porovnání intenzity kurzové ztráty v určitém období s kurzovým vzestupem a předává tím informaci o ”vnitřní” síle jednotlivého titulu. Nejedná se tedy o srovnání síly jednotlivých akcií se silou indexu, jak by mohl název možná napovídat. RSI působí jako momentový indikátor. Mnoho zdrojů jej uvádí jako pokračování samotného momenta (MOM). RSI pracuje se změnami ceny v rámci stanoveného časového období, což mu dává právě charakter momentového indikátoru.
Wilder řeší u RSI problém klasického momentového oscilátoru. Ten je velmi náchylný zobrazovat extrémní hodnoty v základní ceně. Jestliže se měří momentum 10 dní a před 10 dni se uskutečnilo nějaké extrémní vychýlení ceny, tak to velmi ovlivní celkovou výslednou hodnotu, přestože došlo třeba již k úplnému návratu v ceně ohledně vychýlení. Toto se řeší tak, že všechna používaná data pro výpočet jsou předtím částečně upravena – vyrovnána.
RSI je velmi rozšířený indikátor a existuje pro něj řada podobných ale ne zcela shodných způsobů výpočtů. Liší se právě tím, do jaké míry nebo jakou metodou upravují – vyrovnávají data pro výpočet.
Škála RSI je dělena do tří částí. První začíná při hodnotě 70 a směřuje nahoru a charakterizuje svými hodnotami ”překoupení” titulu. Druhá část začíná při hodnotě 30 a směřuje dolu a indikuje ”překoupení” titulu. Třetí část je neutrální a nachází se mezi dvěma uvedenými.
Zdrojem signálů je poloha indikátoru v rámci škály. Jestliže se indikátor nachází v jedné z extrémních pozic (nad 70 nebo pod 30) lze očekávat, že nastane korekce vývoje ceny. Stoupá-li křivka indikátoru přes hodnotu 70 a otáčí se směrem dolů, lze to považovat za signál k prodeji. Klesne-li křivka indikátoru pod hodnotu 30 a otáčí se nahoru, lze to považovat za nákupní signál.
Pro RSI zde platí totéž co pro všechny oscilátory. Ve fázích menší síly trendu v rámci trading range podává přesné informace a signály k obchodování. Pokud ovšem výrazně zesílí intenzita pohybu ceny, je tímto ”roztažením” ceny poněkud zahlcen a vysílá příliš mnoho signálů proti směru vývoje. Je tudíž na místě používat současně s ním jako filtr i jiný indikátor.
Základní způsoby využití pro strategie a analýzy
Top- Failure- Swing známe jako bearish divergenci a je to formace, která se vyskytuje v pohybu ceny směrem nahoru. Zatímco dochází k tvorbě stále nových vyšších vršků, utvoří RSI jeden vyšší vršek nad hodnotou 70 ale potom začíná tvořit nižší vršek. Tato rozdílnost naznačuje na oslabování rostoucího trendu. Místo, kde RSI dosáhne pak nižší hodnoty lze použít jako signál k prodeji.
obrázek: Top-Failure-Swing
Bottom – Failure – Swing je označován jako bullish divergence a můžeme ji pozorovat při pohybu ceny směrem dolu. Indikátor tento pohyb ceny nejdříve následuj do oblasti pod hodnotu 30. Zatímco cena dále klesá, vytvoří indikátor následně formaci vyšší vršek. Je to signál, ze klesající trend ztrácí na intenzitě. Místo vyšší hodnoty indikátoru lze použít tudíž jako impuls k nákupu.
Obrázek: Bottom-Failure-Swing
Formace RSI
RSI tvoří formace, které známe z běžných grafů. Lze na něm někdy rozeznat formace, které na samotném grafu zřejmé nejsou. Jako pomocné instrumenty lze použít kreslení trendových čar, kanálů, supportů a rezistencí. S těmi pak lze manipulovat jako by byly zakresleny v samotném grafu vývoje ceny. Signály k provedení obchodu pak dodají překřížení či prolomení těchto zakreslených supportů, rezistencí, kanálů a trendových linií.
Na tomto obrázku je zobrazen RSI spolu s trendovými čárami:
Na RSI je možné spočítat i signální křivku. K tomu se hodí jakýkoli klouzavý průměr. RSI pak ale vzhledem k svému ”neklidnému” pohybu vydává velké množství signálů – křížení se signální křivkou a to znamená poměrně malou jistotu v prováděných obchodech.
V grafu RSI lze ještě také využít funkce středové čáry. Ta se nachází na hodnotě 50. Překřížení středové čáry může naznačovat změnu vývoje ceny a používá se tudíž jako obchodní signál. Překříží-li indikátor středovou čáru odspoda nahoru, lze to považovat za signál k nákupu a překříží-li ji od shora dolů, pak jako signál k prodeji titulu.
Mnoho uživatelů experimentuje při používání RSI s nastavením její periody. Na čím kratší období je indikátor nastaven, tím výraznější jsou jeho pohyby. RSI nastavený na 7 denní periodu častěji vybíhá do mezních částí, než klasický Wilderův nastavený na 14 denní interval. Mezi obchodníky jsou často používané intervaly 7dní, nebo 5 dní nebo 9 dní.