Cena ropy Brent se poslední měsíce opětovně zvýšila. Řada analytiků přičítá tento růst několika faktorům, počínaje problémy s dodávkami v řadě zemí až po příliš přehnaný předchozí pokles ceny této suroviny. Předpokládají, že cena ropy bude i dále stoupat a v případě poklesů již znovu nedosáhne minim u 30 USD za barel. Vše údajně proto, že poptávka po ropě je přeci značná.
Přesto, když se člověk vydá např. do Singapuru, uvidí zajímavý obrázek. Právě v tomto městě se obchodují zcela mimořádně velké objemy ropy a Singapur je právem považován za obchodní centrum pro tuto surovinu v Asii. Právě na tomto místě se realizují dodávky a skutečně odběry této komodity. A proto poněkud překvapí, jestliže ve vodách okolo tohoto městského státu je možné nyní vidět obrovské množství zaparkovaných tankerů zcela zaplněných surovou ropou. Proč? Jsou tu odstaveny jednoduše proto, že na ropu nejsou kupci.
„Za 15 let co pravidelně jezdím do Singapuru jsem ještě nikdy neviděl tolik zcela naplněných lodí zaparkovaných v okolních vodách“, prohlásil jeden z předních evropských obchodníků s ropou.
Právě tato fyzická přítomnost ropy, která nemá odběratele, dává mnohem realističtější pohled nejenom na trh s ropou, ale i na stav asijské a v jistém smyslu i celosvětové ekonomiky.
Je zcela zřejmé, že ekonomická aktivita zůstává na úrovních, kdy produkce ropy výrazně předčí její spotřebu. A to i přesto, že o Číně – významném odběrateli ropy – je známo, že v posledních letech využívá jejích nízkých cen k masivním nákupům pro své operativní potřeby i pro zvýšení zásob.
Americké ropné vrty obnovují produkci
Další neméně podstatnou skutečností je fakt, že americké těžařské společnosti začínají opět obnovovat produkci v pozastavených vrtech. Nové technologie a způsoby těžby umožňují v podstatě zapínat a vypínat produkci amerických ropných vrtů „na požádání“. A cena u 50USD je pro řadu těchto vrtů již dostačující pro dosažení provozního zisku.
Kam se tedy cena vydá?
Při pohledu na graf je vidět, že cena se dostala do pásma mezi 47 až 54 USD. Tato úroveň tvoří významnou hranici odporu, který brání dalšímu růstu ceny. Když k tomu všemu připočtěme pohled na skutečnou situaci s odbytem ropy na trhu, kterou lze pozorovat např. v zmíněném Singapuru a i jinde, dostaneme výsledek, který pro další růsty cen ropy příliš nehovoří.
Technická situace tedy nabízí možnost spekulovat na pokles ceny ropy a otevírat short pozice právě ve zmíněném pásmu okolo 50 USD.
Podrobnější informace, jak tuto situaci zobchodovat, můžete také nalézt v doporučeních v rámci VIP klubu pro investory.