Americké akcie v úvodu června pokračovaly v poklesech. Závěr měsíce se však již nesl v duchu pomalého, i když nejistého růstu.
Akciové indexy ještě nejsou na maximech, ale moc jim nechybí. Investoři opět začali nakupovat americké akcie. I přesto, že americká centrální banka ústy svého šéfa Bernankeho naznačila, že další várka nových peněz není na pořadu dne.
Přesto celá řada amerických akcií v minulých týdnech dosáhla nových maxim. Zejména bankovní sektor se stal zájmem kupujících. Není se čemu divit. Pokud by skutečně došlo k mírnému utahování měnové politiky, banky by konečně mohly začít rozumně vydělávat.
Americký akciový trh je jedním z mála těch, které se drží u svých maxim. To samé se nedá říci o asijských trzích a obecně o trzích rozvíjejících se zemí. Ty jsou již delší dobu v propadu a můžeme u nich hovořit o medvědím trhu.
Poklesy jsou znatelné a řada investorů se ptá, zda není čas nakupovat tyto trhy. Osobně se domnívám, že ještě ne. Problémy s přehřátou a přeúvěrovanou ekonomikou Číny se ještě naplno neprojevily. A to jak na čínském trhu, tak i v souvisejících trzích.
Hovořím zde zejména o Austrálii, která si díky Čínskému nákupnímu apetitu udržovala silný ekonomický růst. Šlo však o růst pouze v komoditních sektorech, ostatní části australské ekonomiky strádaly. Nyní při zabrzdění Číny a jejich nákupů se prudce zabrzdí i Austrálie. Australský dolar již prudce vyklesal, ale je otázkou zda to bude stačit.
Proto bych prozatím u rozvíjejících se trhů, ale i u jiných ekonomik zaměřených na exporty, byl velice opatrný a spíše volil cestu obchodování ve směru hlavního trendu a ten je ten negativní. Spekulace na pokles budou mít u těchto trhů větší šanci na zisk.