Hlavní akciové indexy v USA nasadily před pár týdny k silnému růstu a zatím v něm neudělaly žádnou významnou pauzu. Jednotlivé akciové tituly a sektory se postupně střídají v tom, který posouvá indexy dál nahoru.
Již jsem zaznamenal celou řadu zpráv od různých soukromých i profesionálních obchodníků s akciemi a jejich stížnosti na to, že se stále snaží chytit maximum a to shortnout (otevřít obchod spekulující na pokles). Jenom aby během příštích dnů byli nuceni takový obchod ve ztrátě uzavřít kvůli stále pokračujícím růstům.
Základní lekce, kterou si každý investor musí vzít z takové situace je ta, že nemá smysl přít se s trhem. „Trh má vždy pravdu“ je staré a pravdivé přísloví. Můžete mít svůj názor na stav ekonomiky, ale není vhodné stavět své obchody pouze na něm. Vždy je důležité sledovat i to, v jakém trendu se trhy nacházejí.
Ano řada investorů vidí současnou ekonomickou situaci jako špatnou. Ekonomika v USA, ale i jinde ve světě se potýká s celou řadou problémů. Přesto však nemá cenu se jít postavit před rozjetou lokomotivu akciového trhu a snažit se ji zastavit a otočit její směr.
Hlavní problémy dnes samozřejmě leží v Evropě. Čísla z ekonomik zemí EU se každý měsíc zhoršují. A to i v centrálních zemích jako Francie či Německo. Německá ekonomika je silnější a proto pocítí pouze slabý pokles. Francie je na tom mnohem hůře.
Německá vládnoucí elita se musí rozhodnout, co bude dělat. Nechtějí jít proti mínění voličů pár měsíců před volbami, ale na druhou stranu vidí potřebu změkčit podmínky pro pomoc ostatním zemím. První zemí, kde je to nutné udělat je Španělsko. Pomalu se tam k tomu schyluje.
Nakonec si myslím, že jsou němečtí politici připraveni vytáhnout peněženku svých daňových poplatníků a začít platit za Evropu účty. Jenom musí počkat, až jim volby zaručí vládnutí na další 4 roky. A pak překvapí své voliče tím, že začnou být mnohem měkčí při jednání o dalších krocích.