Uzpůsobení obrazovky počítače pro obchodování

Při obchodování na burze potřebujete počítač a vhodný software. Burzovních informací je opravdu hodně a proto je dobré si uzpůsobit obrazovku počítače pro obchodování na burze tak, aby Vám umožnila vidět ty klíčové informace.

 

Jakákoliv struktura je pro burzovní obchody lepší než žádná

Jednou z prvních otázek je rozhodnutí , zda pro obchodování či investování na burze je vůbec nějaký počítač a příslušný software potřeba. Teoreticky asi ne, vše co potřebujete je broker. Ale v realitě je třeba si říci, že tento byznys je dost obtížný a je těžké vydělávat na burze. Také pro obchodování či investování je nutno provádět některé opakující se procesy, které se nedají vynechat. Dá se říci, že pro 99% všech investorů a obchodníků je základním zdrojem informací pro rozhodování příslušný software a data o burzovním obchodování (která poskytuje např. broker). I když se na tomto základním s většinou shodneme, existuje několik základních komponent, které by takový software měl mít. Mezi ně hlavně patří:

  • Schopnost zobrazovat současně víc grafů v různých časových řadách. Pokud to Váš software neumí, rozhodně se připravujete o významnou výhodu. Jako minimum se jeví možnost prohlédnout si současně na obrazovce graf denní (denní perioda) a graf týdenní (týdenní perioda). Možnost vidět také intra-denní graf je samozřejmě další výhodou.
  • Možnost sledovacího seznamu (watchlist). Vždy je více potenciálních kandidátů k obchodu než těch , které se skutečně zrealizují. Nicméně nikdy dopředu nevíme, které z těch potenciálních se stanou skutečnými. Pokud nemáte možnost sledovat všechny potenciální kandidáty, přicházíte o možnost zobchodovat dobré příležitosti.
  • Sledování portfolia. Sledování aktuálně otevřených obchodů je také velmi důležité. Správa aktuálně otevřených pozic je polovinou celého procesu vydělávání na burze. Ale pokud nevíte , co se právě děje, tak nemůžete svůj účet správně spravovat
  • V neposlední řadě by měla existovat nějaký pravidelný opakující se způsob, jak hledat obchodní příležitosti. A to by mělo být nejlépe prostřednictvím Vašeho software. Pokud musíte pro nalezení obchodních příležitostí opustit Váš počítač, pak se neustále rozptylujete a navíc … ztrácíte čas.

 

Méně je více

Seznam základních bodů uvedený výše se zdá jako dost rozsáhlý, ale ve skutečnosti je docela malý. V realitě se dají všechny body splnit pomocí 4 oken na Vaší obrazovce .. 2 pro grafy, jeden pro watchlist a jeden pro aktuální portfolio. A všechna tato 4 okna se dají umístit na jediný monitor tak, aby byly vidět současně. Jediné, co už se tam těžko vejde, je scanner pro hledání obchodních příležitostí, nicméně tento je ve většině případů vzdálen „na jedno kliknutí“.

Je možné používat celou řadu různého software. Na níže uvedeném příkladu je použit software Tradestation, nicméně podobně si můžete nastavit např. Esignal, Medved Quotetracker, AmiBroker či jiný software.

obrazovkavzor01

Možná velkou řadu čtenářů překvapí, jak jednoduché a minimální zobrazení je uvedeno. Přesto pro pozičního či swingového obchodníka je to záležitost zcela dostatečná. V případě daytradingu nebo obchodování opcí či futures je nutné pravděpodobně ještě nějaké grafy přidat. To je však již specializovaná záležitost, které se většina běžných obchodníků či investorů nevěnuje. Avšak je důležité vědět, že zde existuje možnost , jak si používaný software upravovat pro konkrétní potřeby.

S nastaveními software pro burzovní obchodování to nepřehánějte.

Za posledních pár let se obchodní software stal velmi silným nástrojem, který obsahuje velké množství funkcí a možností. Téměř cokoliv na co si vzpomenete, můžete nyní v software najít a nastavit si to. Nicméně těch nastavení je skutečně mnoho a jednotlivec není schopen je během svého života pořádně využít a vyzkoušet všechny. Nastavováním různých možností software můžete strávit tolik času, že Vám pro obchodování nezbude již čas. Nezapomínejte, že cílem každého obchodníka je kupovat levně a prodávat draze. Protože žádný signál není stoprocentní a tak není dobré to s nimi přehánět. Proto pamatujte, že mnohdy méně je více.

Více klikejte, méně pište

Každou bariéru, kterou si před sebe postavíte , Vám bude ztěžovat efektivní obchodování. A, bohužel, používání klávesnice je jedna z takových bariér. I když jediné co budete muset napsat je symbol akcie, pro kterou chcete zobrazit graf, i to je docela dost. Jak je to možné ? I když se zdá, že je to relativně malý problém, pokud to budete opakovat stokrát denně, již to v celkovém porovnání pocítíte. Využívání myši je mnohem efektivnější cestou , jak ovládat Váš software.

Uveďme si některé příklady. Např většina obchodních software má funkci tzv propojení jednotlivých grafů, portfolií či watchlistů (tzv. „linking“) To znamená, že stačí kliknout myší na symbol uvedený v daném portfoliu a všechny grafy a případná další propojená okna (zpravodajství apod.) se naplní daty o daném symbolu (akcii) automaticky. Není nutné to dělat v každém grafu jednotlivě. Tudíž můžete projít celý watchlist či portfolio včetně sledování grafů či zpravodajství, aniž by jste byli nuceni psát jediné písmeno na klávesnici. Pokud jste doposud funkci propojeni (linking) dospodu nepoužívali, důrazně doporučujeme se o ni zajímat a začít ji používat. Efektivita užívání Vašeho software se výrazně zvýší.

Další příjemné funkce Vašeho software

I když se již nejedná o absolutně nejdůležitější funkce, které by Váš software měl mít, je příjemné, pokud je také můžete využít. Jde například o:

  • Pomůcky pro tvorbu obchodního systému a jeho testování
  • Schopnost prohledávání akcií podle daných kritérií (ať už technických či fundamentálních). Pomáhá to nalézt vhodné kandidáty pro obchod.
  • Data v reálném čase. Mít možnost reagovat na data v reálném čase je silnou pomůckou každého obchodníka. Nicméně dávejte pozor, aby jste nebyli reálnými daty doslova „hypnotizováni“.

 

A co asi skutečně pro vaše burzovní obchody nepotřebujete

  • Level 2 data. Pokud nejste scalper či hard-core daytrader, pak sledování Level II dat skutečně nepotřebujete
  • Drahý software. Obecně se sice říká, že to co si zaplatíte, to dostanete, ale je zde mnoho výjimek z tohoto pravidla. Na trhu se nabízí celá řada příliš drahého software, které neplní požadované funkce nebo můžete najít mnohem cenově atraktivnější ekvivalent daného programu. Proto raději všechen software pořádně otestujte než se rozhodnete jej zakoupit, případně se ptejte na názory ostatních, přečtěte si diskusní fóra.

 

Vedla nastavení počítače pro obchodování si přečtěte i další informace
o systémech a strategiích obchodování na burze