USA se pravděpodobně postaraly o vyřešení jedné ze svých stěžejních starostí – a totiž starosti energetické. Zvyšující se těžbou břidlicového plynu i břidlicové ropy si zajistily bezpečný přísun energie a oprostily se od nebezpečné závislosti na dodávkách z venčí. Zpráva amerického Energetického informačního úřadu (EIA) poukazuje na zcela mimořádný vzestup produkce paliv v posledních letech. Rostoucí těžba a současně nárůst ropných rezerv USA vedou ke klidu kolem cen ropy a ta se stává méně citlivou na přerušení dodávek ze zahraničí. Od krize v Kuvajtu USA opakovaně trpěly následky neplánovaných přerušení dodávek ropy, nyní se ovšem konečně jednoznačně blýsklo na lepší časy. Od roku 2011 do července 2014 se americká produkce tekutých paliv – ropy, břidlicového plynu a biopaliv- rozrostla na víc než 4 miliony barelů za den. Z toho jsou cca 3 miliony barelů vyprodukovány novými nekonvenčními výrobními technikami, jako je právě uvedená těžba břidlicového plynu a ropy.
Prognózy naznačují, že v roce 2018 se USA stanou největším producentem ropy na světě. Celkově se produkce ropy z břidlic má dále zvýšit na 4,9 miliónu barelů denně a celková produkce ropy v USA a v Kanadě se podle EIA zvýší na 16,9 miliónu barelů. Kolem roku 2020 se těžba pravděpodobně stabilizuje před očekávaným poklesem v následujícím desetiletí. O její ceně pak rozhodne i strategie snížení nákladů na těžbu a nové modernější a efektivnější techniky těžby a zpracování přímo na místě.
Pozn.: K novým způsobům těžby zdrojů energie vedly vysoké ceny i inovace postupů a technologií. Ačkoli se objevují pochybnosti o ekonomické úspěšnosti vrtů, těžba dosud úspěšně pokračuje. Bilance těžby plynu nemusí být tak výhodná, jak se jeví a břidlicový plyn se může stát i dražším než plyn z konvenčních vrtů v důsledku nákladů procesu nutného k uvolnění břidlicového plynu a nákladů na jeho horizontální vrtání. Je také otázkou, jak ve skutečnosti rozsáhlé zásoby břidlicových paliv opravdu jsou, neboť se prokazuje i určité záměrné nadhodnocování jejich velikosti.
Graf níže ukazuje mimořádný vzestup produkce břidlicové ropy z tří největších oblastí těžby v Texasu a Severní Dakotě.
Z těchto informací vyplývá několik závěrů. Cena ropy nemá závažné důvody k extrémním růstům, ani z důvodů geopolitických rizik. USA získávají zdroj velmi levné energie a to bude svědčit americkým firmám, kterým to umožní výborně konkurovat na světových trzích. A také to bude znamenat méně dovozu ropy a tedy nižší deficit platební bilance USA a vylepšující se dluhová situace USA.